Dla uchodźców

Strona w budowie.

JAKĄ POMOC UZYSKASZ NA PKP WROCŁAW?

Noclegi

  1. Jeżeli oczekujesz kilka lub kilkanaście godzin na pociąg lub autobus do innego miasta w Polsce albo za granicę możesz zatrzymać się w poczekalni na parterze dworca. W przypadku gdy potrzebujesz przez te kilka godzin odpoczynku lub snu – zgłoś się na recepcję przy CAFE STACJA DIALOG. Nasz wolontariusz sprawdzi, czy jest wolne miejsce noclegowe i odprowadzi Cię do niego w wydzielonej przestrzeni Dworca.

WAŻNE – jest to opcja dla Uchodźców, którzy we Wrocławiu spędzą max. 24 h.

WAŻNE – nasi wolontariusze nie pośredniczą w znajdywaniu noclegów u osób prywatnych i punktach miasta. Wszystkie swoje potrzeby związane z noclegami zgłoś w punkcie Urzędu Wojewódzkiego na Dworcu. Zalecamy także szczególną ostrożność w przyjmowaniu ofert noclegowych od osób prywatnych, które pojawiają się z takimi ogłoszeniami na Dworcu.

Posiłki

W naszej Recepcji przy CAFE STACJA DIALOG możesz otrzymać suchy prowiant oraz napój, przekąski. Ciepłe posiłki wydawane są w namiotach przy wyjściu z Dworca.

Telekomunikacja

Niektórzy polscy operatorzy sieci komórkowych udostępniają darmowe karty SIM dla uchodźców. Karty SIM nasi wolontariusze wydają na Dworcu przy recepcjiCAFE STACJA DIALOG.

Dodatkowo, uchodźcy u wybranych operatorów mogą zakupić telefony za 1 zł. Pytaj naszych wolontariuszy o aktualne oferty operatorów i wymagane formalności.

Bilety

Uchodźcy mogą za darmo korzystać z przejazdów na terenie Polski pociągami Intercity, TLK oraz Kolei Dolnośląskich.

  1. W przypadku pociągów Intercity oraz TLK, potrzebne jest posiadanie biletu (darmowego) w celu rezerwacji miejsc. Bilet ten otrzymasz w kasie na dworcu, Jeżeli masz problem z porozumieniem się w kasie, poproś o pomoc naszego wolontariusza- tłumacza.
  2. W pociągach Kolei Dolnośląskich, bilety nie są wymagane.
  3. Nie wiesz w jaki sposób dostać się do wybranego miasta? Masz problem ze zrozumieniem rozkładów jazdy? Potrzebujesz zamówić taksówkę? Wszystkie takie kwestie zgłaszaj do naszych wolontariuszy – chętnie udzielą Ci pomocy.

WAŻNE – nie udostępniaj swoich dokumentów ani portfeli osobom obcym – ani wolontariuszom, ani osobom prywatnym, które oferują pomoc na dworcu. Dokumenty miej zawsze przy sobie! Zawsze osobiście zakupuj bilet przy wsparciu wolontariusza.

WAŻNE – wolontariusze nie organizują transportu ani nie łączą uchodźców z osobami prywatnumi oferującymi transport. Wszystkie swoje potrzeby związane z transportem zbiorowym zgłoś w punkcie Urzędu Wojewódzkiego na Dworcu, poproś o wsparcie wolontariusza. Zalecamy także szczególną ostrożność w przyjmowaniu ofert transportu od osób prywatnych, które pojawiają się z takimi ogłoszeniami na Dworcu.

Opieka specjalistyczna

Wśród naszych wolontariuszy znajdują się specjaliści: psychologowie, tłumacze, prawnicy. Zgłoś potrzebę konsultacji z danym specjalistą w recepcji przyCAFE STACJA DIALOG, umówimy dla ciebie spotkanie.

Opieka medyczna

Na dworcu znajduje się punkt ratowników medycznych, w którym możesz otrzymać pierwszą pomoc. Poproś o wsparcie naszego wolontariusza – tłumacza, aby udał się z tobą do tego punktu. Jeżeli będzie wymagał bardziej zaawansowanej pomocy – przekierujemy Cię dalej.

Opieka dla zwierząt Na dworcu znajduje się punkt weterynaryjny, w którym możesz skonsultować zdrowie swojego zwierzaka albo poprosić o potrzebne dla niego produkty – żywność, transporter, smycz itp.

JAKĄ POMOC UZYSKASZ WE WROCŁAWIU?

WAŻNE – nie udostępniaj swoich dokumentów osobom obcym – ani wolontariuszom, ani osobom prywatnym, które oferują pomoc na dworcu. Dokumenty miej zawsze przy sobie!

Numer PESEL

W przypadku gdy nie posiadasz paszportu, postaraj się o nadanie numeru PESEL.

Numer PESEL także warto wyrobić w przypadku posiadania paszportu.

Numer PESEL również uprawnia Cię do legalnego podjęcia pracy czy uzyskania świadczeń finansowych, opieki medycznej, edukacji.

Wniosek o wydanie numeru PESEL składa się w organie gminy, po wcześniejszym umówieniu wizyty w jeden z poniższych sposobów:

Na stronie https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/jak-wyrobic-pesel-uchodzcy-z-ukrainy znajdziesz szczegółowe informacje.

Wnioski o pomoc finansową

Wsparcie finansowe otrzymają uchodźcy, którzy przekroczyli bezpośrednio granicę Ukraina-Polska. Aktualnie udzielana jest poniższa pomoc:

Dofinansowanie z Urzędu Miasta

Dofinansowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Praca

Jeżeli szukasz pracy, skorzystaj z oficjalnych stron publikujących ogłoszenia rekrutacyjne oraz udzielających formalnego wsparcia, np.

WAŻNE – nasi wolontariusze nie pośredniczą w poszukiwaniu pracy.

Pomoc medyczna

Uchodźcom udzielana jest darmowa pomoc medyczna przez szpitale oraz lekarzy pierwszego kontkatu. Poniżej znajdziesz przydatne informacje lub kontakty:

Pomoc rzeczowa – ubrania

Darmowe ubrania możesz otrzymać w jednym z poniższych punktów:

Edukacja – kursy języka polskiego

Darmowe lub odpłatne kursy zapewniają poniższe organizacje:

Przydatne linki

Jeżeli nie znalazłeś interesujących Cię informacji, polecamy także poniższe strony:

Infolinia: +48 717 276 042
Гаряча лінія: +48 717 276 236