Częste pytania

Bezpieczeństwo

Dworzec to miejsce publiczne – czy na pewno można się tam bezpiecznie schronić?

Na dworcu rzeczywiście pojawiają się codziennie tysiące osób, ale wraz ze służbami staramy się zapewnić Uchodźcom maksimum bezpieczeństwa. Część noclegowa / odpoczynkowa na dworcu znajduje się na piętrze – na miejsca noclegowe uchodźcy odprowadzani są przez wolontariuszy. Dodatkowo przestrzeni tej pilnują żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej. Cały dworzec jest monitorowany. Bezpieczeństwo osób i budynku zapewniają: Ochrona Dworca, Policja, WOT, SOK. Jeżeli coś lub ktoś budzi Twój niepokój, nie wahaj się i zgłoś to tym służbom lub naszym wolontariuszom.

Ktoś zaproponował mi transport – czy to Wasz wolontariusz?

Nasi wolontariusze są oznakowani kamizelkami odblaskowymi oraz identyfikatorami. Ale co ważne, w ramach naszej akcji nie prowadzimy transportu osób. Z kolei na miejsce noclegu zorganizowanego przez Urząd Wojewódzki – transport organizuje Urząd Wojewódzki. 

Jeżeli otrzymał_ś propozycję transportu / tzw. podwiezienia na dworcu, zachowaj ostrożność. Jeśli zdecydujesz się wsiąść z obcą osobą do samochodu, radzimy, abyś zrobił / zrobiła zdjęcia prawa jazdy kierowcy oraz przesłał / przesłała je do przyjaciół / znajomych, czekających na Ciebie.

Jeżeli coś lub ktoś budzi Twój niepokój, nie wahaj się i zgłoś to tym służbom lub naszym wolontariuszom.

Noclegi

Czy organizujecie noclegi dla Uchodźców?

Ze względów bezpieczeństwa, noclegami zajmuje się Urząd Wojewódzki we Wrocławiu. Uchodźcy na miejscu – w punkcie UW – mogą starać się o nocleg na ponad 24 h w zorganizowanych miejscach w naszym mieście i okolicach. Na Dworcu, w wydzielonej do tego przestrzeni, nocują i odpoczywają Uchodźcy tranzytowi, którzy we Wrocławiu oczekują na przesiadkę.

Mam dostępną przestrzeń (dom, mieszkanie, pokój) dla Uchodźców – czy możecie dodać mnie do bazy?

Ze względów bezpieczeństwa nie prowadzimy bazy kwater dla Uchodźców. Swoją pomoc możesz zgłosić na rządowej stronie https://pomagamukrainie.gov.pl/

Szukam noclegu na krótko / na dłużej dla Uchodźców – gdzie się zgłosić?

Nie posiadamy bazy noclegów. Uchodźcy mogą zgłosić się do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie otrzymają miejsca w wyznaczonych punktach miasta i okolicach. Możesz także taką potrzebę zgłosić na rządowej stronie https://pomagamukrainie.gov.pl/

Transport

Oferuję transport dla Uchodźców – czy możecie dodać mnie do bazy?

Dziękujemy, że chcesz pomóc! Aktualnie nie prowadzimy transportu osób. Możesz wesprzeć nas jednak w transporcie rzeczy. Idealnie jeśli posiadasz uprawnienia do kierowania busem oraz dysponujesz właśnie takim samochodem. Jeśli chcesz nam pomoc w taki sposób, prosimy, zgłoś się do naszej Recepcji na Dworcu.

Poszukuję transportu dla Uchodźców – kto mi pomoże?

Nie prowadzimy transportu osób. Na miejsce noclegu zorganizowanego przez Urząd Wojewódzki – transport organizuje Urząd Wojewódzki. Zapytaj naszych wolontariuszy na Dworcu, czy do miejsca docelowego można dostać się z Dworca – dla Uchodźców organizowane są specjalne, darmowe przejazdy kolejowe i autobusowe do wybranych miast polskich jak i za granicę, np. do Berlina.

Ktoś zaproponował mi transport prywatny – czy to Wasz wolontariusz?

Prosimy – sprawdź odpowiedź w zakładce Bezpieczeństwo.

Jak kupić bilet na przejazd pociągiem / autobusem?

Dla uchodźców dostępne są darmowe pociągi i autobusy na konkretne linie. Na część z nich potrzebujesz darmowego biletu, a na część możesz nie – wystarczy samo okazanie paszportu podczas kontroli. Bilety na nie dostępne są w kasach na Dworcu. Nasi wolontariusze chętnie udzielą pomocy w tym zakresie – poproś najlepiej wolontariusza – tłumacza, aby pomógł Ci załatwić formalności przy kasie.

Uchodźcy – Formalności

Właśnie przyjechał_m do Wrocławia – co dalej?

Nasi wolontariusze czekają na Ciebie i pozostałych Uchodźców na peronie. Podążaj za oznakowanymi ludźmi w żółtych / pomarańczowych / różowych kamizelkach. Wolontariusze zaprowadzają uchodźców do holu głównego. Tam możesz udać się do recepcji, gdzie m.in.

Nasi wolontariusze nie organizują noclegu ani transportu osób. Na Dworcu do 24 h mogą przebywać Uchodźcy, którzy jadą dalej, np. do Niemiec lub Francji. Dla nich została wydzielona strefa na piętrze, w galerii BWA – przygotowane są tam miejsca noclegowe. Uchodźcy, którzy chcą zostać we Wrocławiu dłużej, udają się do punktu Urzędu Wojewódzkiego na Dworcu, gdzie zostaną im udzielone informacje na temat zakwaterowania.

Wszystkie ważne punkty na Dworcu oznaczone są strzałkami. Nie bój się jednak pytać – nasi wolontariusze są do Twojej dyspozycji. Jeżeli nie znasz języka polskiego lub angielskiego, poszukaj wolontariusza oznaczonego na kamizelce odblaskowej jako „Tłumacz”.

Chcę zostać w Polsce na dłużej – jakie formalności muszę załatwić?

Prosimy – sprawdź zakładkę Dla Uchodźców. Znajdziesz tam komplet informacji.

Dla wolontariuszy

Jakie obowiązki ma wolontariusz?

Wolontariusze potrzebni są na wielu punktach Styku z Uchodźcami. Do ich zadań należą m.in.

Oraz wiele, wiele innych.

Jak mogę zostać wolontariuszem?

Przyjmujemy tylko osoby pełnoletnie. Chętni mogą zapisywać się przez dedykowaną aplikację. Prosimy, zapoznaj się ze szczegółami pod tym postem [LINK].

Czy wolontariat mogę realizować w godzinach pracy?

To zależy od Twojego pracodawcy. Niektórzy pracodawcy umożliwiają wydzielenie części etatu na prace społeczne. Wolontariusz podpisuje porozumienie wolontariackie z Fundacją Ukraina.

Jacy wolontariusze są najbardziej potrzebni?

Najbardziej potrzebni są wolontariusze ze znajomością języka ukraińskiego, jednak zapotrzebowanie to ciągle się zmienia. Sprawdzaj najświeższe wiadomości na naszej grupie, by być na bieżąco 🙂 POMOC DLA UKRAINY – PKP WROCŁAW

Czy można wybrać charakter zadań, którymi chcę się zajmować w ramach wolontariatu?

Tak, podczas zapisów możesz wybrać do których działów chciałbyś trafić. Prosimy, weź pod uwagę, że być może Twoje wsparcie będzie potrzebne w innym miejscu niż zadeklarował_ś.

Czy zjawiając się na dworcu muszę przynieść „coś swojego”?

Jestem wolontariuszem i mam kilka pomysłów na usprawnienie pracy – komu to zgłosić?

Swoje pomysły możesz zgłosić jednemu z Koordynatorów na Dworcu. Możesz także napisać posta na naszą grupę na Facebooku – na pewno takie zgłoszenie trafi do naszej bazy pomysłów. Dziękujemy!

Wsparcie wolontariuszy

Czy przyjmujecie pomoc finansową?

Tak, działamy jako Fundacja Ukraina. Dla pogrążonej w wojnie Ukrainie, w ramach Fundacji, organizowana jest zbiórka finansowa #SaveUkraine. Zachęcamy do wsparcia i dziękujemy za okazane serce. Link tutaj https://fundacjaukraina.eu/saveukraine/

Czego najbardziej potrzeba na dworcu?

Na bieżąco aktualizujemy potrzeby Jeżeli chcesz nas wesprzeć, dostarczając artykuły, sprawdź co znajduje się na naszej LIŚCIE POTRZEB. Produkty możesz dostarczyć do naszego punktu, który znajduje się na Dworcu w Cafe Stacja Dialog. Dziękujemy!

Gdzie mogę dowiedzieć sie, jak wygląda aktualna sytuacja na Dworcu?

Najważniejsze informacje oraz apele publikujemy na naszej grupie na Facebooku Pomoc dla Ukrainy – PKP Wrocław / oraz na naszym profilu na Instagramie. Zapraszamy – dołącz do naszej społeczności 🙂

Infolinia: +48 717 276 042
Гаряча лінія: +48 717 276 236